foto1
Jezioro Lachotka
foto1
Jezioro Dąb
foto1
Jezioro Krapsko Długie
foto1
Jezioro Krąpsko Małe
foto1
Jezioro Żwirkowe
Witam na stronie


Pogoda

Prognoza pogody dla wędkarzy.

Czytaj więcej

Albumy zdjęć

Albumy zdjęć. Miejscowości akwenów wodnych i inne,

Czytaj więcej

Doniesienia

Wiadomości Okęgu Nadnoteckiego PZW w Pile

Czytaj więcej

Najwieksza i najmniejsza

Największą rybą na świecie jest rekin wielorybi, który osiąga do 16 metrów długości oraz ciężar do 11 tys. kg (11 ton).

Czytaj więcej

Aby móc uprawiać amatorski połów wędką konieczne jest posiadanie karty wędkarskiej, która jest dokumentem wydawanym dożywotnio osobom, które ukończyły 14 lat. Z obowiązku posiadania karty zwolnione jest pewne grono osób.

Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej zwolnione są następujące osoby:

-osoby do lat 14 - jednakże mogą one uprawiać amatorski połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę;

-cudzoziemcy czasowo przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - jeżeli posiadają zezwolenie od uprawnionego do rybactwa;

-osoby uprawiające amatorski połów ryb w wodach znajdujących się w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb, jeżeli uzyskały od uprawnionego do   rybactwa zezwolenie na połów w tych wodach.

 

Egzamin

Pierwszym krokiem jest złożenie egzaminu ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed uprawnioną komisją egzaminacyjną działającą na terenie powiatu właściwego pod względem miejsca zamieszkania zdającego. Prawo do egzaminowania ma np. Polski Związek Wędkarski.

Po zaliczeniu egzaminu otrzymasz stosowne zaświadczenie,

 

Wyrobienie karty

Następnie musisz skierować się do starosty (prezydenta miasta) właściwego dla twojego miejsca zamieszkania i wystąpić o wydanie karty wędkarskiej. Dokumenty jakich będziesz potrzebował to:

-wniosek o wydanie karty wędkarskiej (możesz otrzymać na miejscu),

-zaświadczenie o zaliczeniu egzaminu,

-aktualna fotografia (taka jak do dowodu osobistego),

-potwierdzenie wpłaty za wydanie karty wędkarskiej,

- 10 zł; -dowód tożsamości.

Karta wędkarska zostanie wydana na miejscu. Warto zaznaczyć, że samo wyrobienie karty wędkarskiej nie uprawnia jeszcze do połowu na wszystkich wodach bowiem w pewnych przypadkach konieczne jest uiszczenie odpowiednich składek (np. na wodach PZW) lub wykupienie zezwoleń.